Perşembe , Şubat 25 2021
entr
Home / Genel / COVID-19 Pandemisinde Mavi Kalem

COVID-19 Pandemisinde Mavi Kalem

Mavi Kalem COVID-19 pandemisine karşı çalışma koşullarını yeniden yapılandırarak hem çalışma ekiplerinin hem de çalışma gruplarının (yararlanıcılar) korunmasına destek olmayı amaçlamıştır.

Korunma çalışmaları “Salgından Korunma Komitesi” sorumluluğunda yürütülmektedir. Komite, icradan sorumlu yürütme kurulunun 3 üyesi tarafından ekim ayında oluşturulmuştur. Mavi Kalem’in aldığı önlemler ve düzenlemeler komitenin sorumluluğuna verilmiştir.

Pandemiye karşı korunma çalışmaları:

 • Çalışan Sağlık Takip Çizelgeleri:

Mavi Kalem Mart 2020’de çalışma ekiplerinin COVID-19 belirtilerine yönelik sağlık durumlarını takip etmeye ve kayıt altına almaya başladı.   Bu yolla, riskli durumları tespit ederek sağlık hizmetlerine yönlendirmeyi, yakın temas ile bulaşmayı önlemeyi, COVID-19 pozitif ekip arkadaşlarımızın durumunu izlemeyi ve sürece ilişkin analiz yapabilmeyi amaçlıyoruz.

 • COVID-19’dan korunma önlemlerine uyum beyanı:

Ekip arkadaşlarımızın çalışmaları sırasında riskli davranışlardan kaçınacağını ve toplum sağlığını korumaya yönelik kurumsal önlemlere uyum sağlayacağını belirttikleri uyum beyanının tüm Mavi Kalem ekibi tarafından imzalanması gerekmektedir.  İmzalanmaması çalışma politikalarına uyumsuzluk anlamına gelmektedir.

 • Ofislerde yeni normal uygulamaları yönergesi:

Haziran 2020’ye kadar Mavi Kalem ekipleri uzaktan çalışma yürüttü.  Haziran ayında ofislerde dönüşümlü çalışma başlatıldı.  Bu süreç Ofislerde Yeni Normal Uygulamaları yönergesi ile yapılandırıldı. Bu yönerge; Türkiye’de ve dünyada bulaşma yolları, ofis çalışmaları ile ilgili öneriler ve Türkiye Cumhuriyeti Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgili kılavuzları göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

Web linki: https://www.mavikalem.org/2020/08/20/mavi-kalemden-ofislerde-yeni-normal-uygulamalari-yonergesi/

 • Salgın Önleme İstasyonları: 

Salgının ekiplerimize, çalışma alanlarımıza ve yararlanıcılara yayılmasına karşı koruyucu sistemler kurmak amacıyla Salgın Önleme İstasyonları her ofiste kuruldu. İstasyonlar ofislerin ana girişlerindedir. Nöbetleşe istasyon sorumlusu olunur ve ofise giren herkes kayıt edilir, hijyen önlemleri hatırlatılır ve önlemlerin uygulanması takip edilir. İstasyon için özel kayıt formları hazırlanmıştır.

Salgın Önleme İstasyonları Tanıtım Linki: https://youtu.be/2DG0onAktdY

 • Salgından Korunma Komitesi

Ekim 2020 itibari ile COVID-19 pandemisine karşı Mavi Kalem’de geliştirilen tüm çalışmalar salgından korunma komitesi kapsamında yürütülmektedir.  

Komitenin görevleri;

 • Kamunun yönlendirmelerini izleyerek Mavi Kalem’in çalışma biçimine ilişkin gerekli değişiklikleri planlamak ve duyurmak,
  • İlgili kurumların (Dünya Sağlık Örgütü, Türk Tabipleri Birliği vb.) yönerge ve açıklamalarını izleyerek salgından korunma araç ve yöntemlerini güncellemek ve duyurmak,
  • Alınan kararların ofislerde uygulamasını izlemek, korunmaya ilişkin önlemlere uyulmasını sağlamak, müdahale araçları üretmek,
  • İlgili tüm süreçleri kayıt altına almaktır.

Salgından korunma komitesi duyuruları esas olarak Mavi Kalem ekibi Whatsapp grubundan paylaşılmaktadır. 

About mkalem

Check Also

Mavi Kalem 2019

Mavi Kalem, 2019 yılının sonunda 19. yılını geride bıraktı.

2019 yılında, 2017’de başlattığımız Çocuk Koruma Projesi’ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir