Cumartesi , Haziran 15 2024
entr
Home / Bülten / Kadınlar İşini Kurdu!

Kadınlar İşini Kurdu!

Kadınlar İşini Kurdu! 

Hatay’da “Kadınlar İşini Kursun Projesi” kapsamında 50 kadına işini kurması veya geliştirmesi için temel araç, gereç ve malzeme desteği sağladık. Projede, kadınların güçlenmesini ve gelir elde etmesini amaçladık. Destek kriterlerini karşılayan kadınları heyet eşliğinde seçtik. Seçilen 50 kadınla bireysel görüşmeler eşliğinde ihtiyaç analizi yaptık ve işlerini kurmaları ve geliştirmesi için gereken demirbaş malzemeleri teslim ettik. 

Ağustos 2023’ten bu yana yürüttüğümüz Kadınlar İşini Kursun Projesi’nin ilk ayağının finali olarak 25 Nisan 2024 tarihinde bir Kadın Emeği Etkinliği düzenledik. Defne Belediyesi ile işbirliği hâlinde Subaşı Parkın’da düzenlediğimiz etkinliğe proje dışından da kadınların katılmasına imkân sağladık. 70 kadın stant açarak işlerini ve ürünlerini sergiledi, tanıttı, satış yaptı ve keyifli vakit geçirdi. Bunun yanı sıra kadınlar uzmanlar tarafından verilen ticari bilgilendirme toplantılarına katılarak bilgi sahibi oldu. 

KOSGEB Hibesi ve İşyeri Kurma Aşamasında Atılacak Resmi Adımlar hakkında yapılan bilgilendirme toplantılarına Mali Müşavir Atiye SÖNMEZ ERDOĞDU ve KOSGEB Danışmanı SELDA ARSLAN katıldı. Toplantılara paralel olarak kadınların çocuklarının vakit geçirebileceği bir çocuk etkinliği de düzenledik. 

 

Kadınlar İşini Kursun Projesi’ni destekleyen Foundation de France ekibinden Christine Robichon, Christiane Orlowski, Yosr Dallegı ve Maxime Ulatowski de etkinliğe katılarak proje süreci hakkında bilgi sahibi oldu. MaviKalem ve Foundation de France ekipleri stantları gezerek ürünleri tanıttı ve sorularını yanıtladı.  Ardından Defne Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün ekibi ile etkinliği ziyaret etti. Defne Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün ziyaret esnasında stant açan kadınların sorularını yanıtladı ve MaviKalem ekibiyle birlikte kadınların stantlarını gezdi, alışveriş yaparak kadınlara destek oldu. Etkinliğe Human Appeal, Save the Children, Hatay Deprem Dayanışması Derneği, TAFHAD ve DEGÖDER gibi sivil toplum kuruluşları da katıldı. Yerel basının da ilgi gösterdiği etkinlikte MaviKalem Yönetim Kurulu Üyesi T. Zeynep Yüreğir ve Kadınlar İşini Kursun Projesi Koordinatörü Fatime Doğru, HRT Haber kanalına yaptıkları açıklamalarda “Kadınlar İşini Kursun Projesi” ve “Kadın Emeği” etkinliğinin hedefleri hakkında bilgi verdiler.

Kadınlardan kadınlara: “Kadınlar İşini Kursun!”

‘’MaviKalem’in bizlere desteği çok büyük oldu, Arsuz’a kadar ulaştılar. Bir kadının bir kadına desteği çok özel. Kadınların birbirine verdiği desteğin önüne geçilemez.’’ Z.Ç.

‘’Ortam çok keyifliydi, etkinlikte farklı arkadaşlıklar edindim. Bilgilendirme toplantıları sayesinde önemli olan temel bilgileri öğrenmiş oldum. Burada bulunduğum için çok mutluyum.’’ L.D.

‘’Çok uzun zamandır böyle bir etkinliğe katılmamıştım. Benim için değişiklik oldu ve keyifli geçti.’’ Y.Ş.

‘’Projeden geç haberim oldu, harika işler yapmışsınız, hayran kaldım projeye ve size.’’ Z.K.

‘’MaviKalem ekibini özenerek seçiyor, herkes çok güler yüzlüydü, sizinle tanışmak çok güzeldi.’’ Z.Ç.

About mkalem

Check Also

Afetzede kadınlar yeniden işine kavuşuyor:  44 kadın ihtiyaç duyduğu araç-gereçlere ulaştı

Bir yıldır Hatay’da sürdürdüğümüz çalışmalar arasında afetzede kadınların ekonomik açıdan güçlenmesi, gelire erişebilmesi için uyguladığımız ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir