Cumartesi , Haziran 15 2024
entr
Home / Bülten / Kadın Danışma Merkezimizde Türkçe Dil Kurslarımız devam ediyor

Kadın Danışma Merkezimizde Türkçe Dil Kurslarımız devam ediyor

Kadın Danışma Merkezimizde Türkçe Dil Kurslarımız devam ediyor

Mülteci kadınlar 2019 yılından bu yana MaviKalem Esenyurt Kadın Danışma Merkezi’nde düzenlenen Türkçe kurslarına büyük ilgi gösteriyor. Türkçe kursları mülteci kadınların yoğun talepleri nedeniyle her sene devam ederken; günlük yaşamda markete, hastaneye ya da çocuğunun okuluna gitmek isteyen mülteci kadınlar kurslarımızdan yararlanıyor. Böylece farklı kültürlerden kadınlar bir araya gelerek iletişim kuruyor, sosyal uyum destekleniyor.

Mültecilerin Türkiye’de iş bulma kurumuna başvurmaları için başlangıç seviyesinde Türkçe bilmeleri gerekirken, çalışma izni alabilmek için de Türkçe bilme koşulu aranmaktadır. Mülteci kadınların MaviKalem Esenyurt Kadın Danışma Merkezi’ndeki kurslara devam etmeleri kadınların çalışma hayatına katılmasını da desteklemiş oluyor. Özellikle çalışmak isteyen kadınların kursların bitirme sınavlarından hemen sonra ilgili iş bulma kurumlarına başvurduklarını gözlemliyoruz. Bazı mülteci kadınların iş görüşmelerine gittiklerinin haberini alıyoruz. İşe kabul edilerek kayıtlı çalışma sürecine giren kadın kursiyerlerimiz Türkçe kurslarımızın başarısını gösteriyor.

Türkçe kursu hafta içi her gün, sabahtan öğlene kadar sürüyor. Ortalama 15-20 mülteci kadın her gün dört saat birlikte Türkçe öğreniyorlar. Özellikle kadınların toplumsal cinsiyet rollerine baktığımızda evde temizlik, çocuk bakımı ile geçen vakitleri çoğunlukta oluyor. Kadınların Türkçe kursuna her gün gelmeleri evden çıkmalarını sağlarken, diğer kadınlarla tanışmalarına da aracı oluyor. Kadınların Türkçe kurslarında birbirleri ile iletişim kurduklarına ve ailecek görüşmeye başladıklarına tanık oluyoruz. Böylelikle güvenli bir çatı altında yeni sosyal çevrelerini oluşturuyorlar.

Öte yandan kadınların dil kursuna gelmesini engelleyebilecek çocuk bakım sorumluluklarını hafifletebilmek için kadınlar dil kursunda Türkçe öğrenirken çocuklarının da annelerinin sınıflarının bitişiğindeki çocuk güvenli alanında çocuk gelişimi öğretmeni ile birlikte etkinlik ve çalışmalar yapmalarını sağlıyoruz.Türkçe kursu ve çocuk alanı öğretmeni Esenyurt Halk Eğitim Merkezi tarafından gönderiliyor.

MaviKalem’in düzenlediği Türkçe kurslarında 2024 yılı başına kadar 190 kadın kursları başarıyla tamamlayarak sertifikasını alırken mülteci kadınlar 2024 yılında da Türkçe öğrenmeye devam etmek istiyor.

About mkalem

Check Also

Afetzede kadınlar yeniden işine kavuşuyor:  44 kadın ihtiyaç duyduğu araç-gereçlere ulaştı

Bir yıldır Hatay’da sürdürdüğümüz çalışmalar arasında afetzede kadınların ekonomik açıdan güçlenmesi, gelire erişebilmesi için uyguladığımız ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir