Cumartesi , Şubat 23 2019
Home / EKİP

EKİP

 


GAMZE KARADAĞ KOÇ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

gamze-karadag-kocMarmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi mezunuyum. 2004 yılında Mavi Kalem’de Balat bölgesindeki kadınlara yönelik hazırladığımız Sağlık Eğitimi Saha Projesi’nde stajer olarak çalışmaya başladım. Staj dönemi sonrası Mavi Kalem ile ilişkimi koparmayıp gönüllü olarak çalışmaya devam ettim.

2005 yılı Kasım ayında “Our Bodies Ourselves / Bedenlerimiz Biziz Türkçe Çeviri ve Adaptasyon Projesi” ile profesyonel olarak Mavi Kalem’de çalışmaya başladım.

Mavi Kalem’de Genel Koordinatör olarak çalışmaya devam ederken, 2005 yılından bu yana kadın, gençlik ve çocuk programının koordinasyonunu yürüttüm, kadın sağlığı konusunda kadın kuruluşları ile ortak hazırlanan eğitimlerde eğitmen olarak yer aldım, platformları kurum adına temsil ettim.

Mavi Kalem’de halen kadın hakları, kadın sağlığı, üreme sağlığı, sağlık hakları konularında yürütülen çalışmalarda gönüllü olarak rol almaktayım.

2017 yılı itibariyle Malala Fund’ın desteği ile yürütülen “Suriyeli Kız Çocuklarının Eğitime Kazandırılması ve Savıunuculuk Projesi Gulmakai Network Eğitim Şampiyonu olarak projeyi ve kurumu Ulusal ve Uluslar arası düzeyde temsil etmekteyim.

Ekim 2015 itibariyle Yönetim Kurulu Üyesi/Başkan Yardımcısı ve Gulmakai Network Eğitim Şampiyonu olarak gönüllü destek vermekteyim.

Mavi kalem ile ilk çalışmaya başladığım günden buyana gönüllü çalışmanın hayatımı değiştirdiğine defalarca tanık oldum. Benim için Mavi Kalem’de olmak sadece profesyonel olarak bir çalışma alanında sorumluluk almak değil, gönüllü çalışma perspektifiyle; gönüllülerle, kadınlarla, çocuklarla ve bu alanda tanıştığım herkesle dayanışarak hayatın anlamını yeniden ve defalarca keşfettiğim bir alana dönüştü.

gamzekaradag@mavikalem.org


 

ZEYNEP M. TÜRKMEN SANDUVAÇ 

Sosyal Hizmet Uzmanı, MA. Hacettepe Üniversitesi / Kamu Yönetimi Uzmanı, BA. Gazi Üniversitesi

Uluslararası fonların desteği ile yürütülen, “tekrarlanabilir model” niteliğindeki çeşitli sosyal kalkınma ve araştırma projelerinde çalışmaktadır. Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve uluslararası çeşitli insani yardım kuruluşları tarafından desteklenen projelerde, proje yöneticisi, koordinatör, danışman ve uzman eğitmen olarak görev aldı.

zeynep2005 yılından beri yarı-zamanlı öğretim üyesi olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde Emniyet ve Güvenlik Dersi vermektedir.

Marmara Üniversitesi’nde Acil Durumda İletişim Becerileri dersi vermiştir ( 2005 – 2010).

1999 Marmara depreminden beri; ağırlıklı olarak afet ve acil durum zararlarının azaltılması alanında danışman, uygulayıcı ve uzman eğitmen olarak çalışmaktadır. Çalışma konuları arasında afet ve acil durum eğitim programları, psiko-sosyal destek programları,  insani yardım standartlarının yaygınlaştırılması, eğitmen eğitimi, stratejik planlama desteği, kamu kurumlarında kapasite geliştirme çalışmaları ve politika oluşturma çalışmalarına  katkı verilmesi, vb. konular bulunmaktadır.

1999 yılından beri afet ve acil durum alanında Mavi Kalem Derneği gönüllüsüdür.

SPHERE Project, Türkiye Bağlantı kişisidir / 2009 yılından beri SPHERE Project’te Mavi Kalemi temsil etmektedir.

INEE- Acil Durumlarda Eğitim için Uluslararası Ağ, Türkiye Bağlantı kişisidir / 2009 yılından beri Çalışma Grubunda Mavi Kalem’i temsil etmektedir.

HAP- İnsani Yardım Hesap Verebilirlik Ortaklığı / 2014 yılı itibari ile Teknik Danışma Grubu’nda

Mavi Kalemi temsil etmektedir.

zeynepturkmen@mavikalem.org


FİLİZ AYLA

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Direktör

1987 İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum,  mesleki alanda üreme sağlığı, aile planlaması ve işçi sağlığı, iş güvenliği alanlarında uzun yıllar çalıştım.

filizSivil Toplum Kuruluşlarında ise profesyonel ve gönüllü olarak proje koordinasyonu, proje geliştirme,  ihtiyaç araştırmaları, bağışçılarla iletişim, yetişkin eğitimi, eğitici eğitimi, gönüllülerle iletişim, afetlerde müdahale prensipleri ve uluslarası standartlar başlıklarında çalıştım.

2000 yılında Mavi Kalem’in kuruluşunda yer aldım, o zamandan beri de Mavi kalem’de çeşitli gönüllü sorumluluklar üstlendim.  Özellikle toplumsal cinsiyet, sağlık hakları, gönüllülük, toplumsal dayanışma başlıkları her zaman keyifle ve ilgiyle çalıştığım konular oldu.

Halen Mavi Kalem yönetim kurulunda yer alıyorum.  14 yıldır değişimler yaşansa da birlikte çalıştığım arkadaşlarımın her biriyle dostluğa, dayanışmaya ve güvene dayalı çalışma ortamları yaratabilmiş olmamızdan mutluyum.  Mavi Kalem benim için keyifle kendimi gerçekleştirebildiğim bir yaşam alanı.

filizayla@mavikalem.org


SEDA SALİHOĞLU GÜNELSU

2005 yılının Mayıs ayında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okurken koridorda asılı bir gönüllü çağrısı ilanı sayesinde Mavi Kalem ile tanıştım.  O zamandan bu yana proje yazımından, çocuk etkinliklerine, proje koordinatörlüğünden kadın çalışmalarına kadar pek çok alanda çalışmalara katıldım. senSivil toplum konusunda bugün bildiğim her şeyi hem gönüllü hem de profesyonel olarak yer aldığım Mavi Kalem’de öğrendim. Gönüllü çalışmanın ücretli çalışmaktan çok daha fazla özen ve özveri gerektirdiğini Mavi Kalem’de öğrendim ve hiç unutmadım.

2007 yılından itibaren EVS projelerinden sorumlu oldum. Halen de EVS projelerinde ev sahibi ve gönderen kuruluş olarak yurt dışından gönüllü alıp yurt dışına gönüllü gönderiyoruz. Bu aşamada Mavi Kalem’in Yasal Temsilcisi olarak gönüllülerden gelen başvuruların cevaplanması, gönüllü seçimi, proje başvurusu hazırlanması, gerekli resmi belgelerin düzenlenmesi ve tüm bu süreçlerde gönüllü ve kuruluşlar ile iletişimin sürdürülmesi işlerini yürütmekteyim.

Hala hayatımda olan ve hep var olacak olan çok güzel dostlarla tanışacağım derneğe ilk gittiğim gün hiç unutmayacağım anılardan birini yaşamıştım bile. O gün Sabah gazetesinden röportaja gelmişlerdi. Röportaj bittikten sonra fotoğraf çektirmek için herkes biraraya gelirken, daha ilk kez derneğe gelmeme ve kimseyi tanımamama rağmen beni de fotoğraf için yanlarına çağırmışlardı. “Derneğe o kadar emeği geçen insan varken benim o fotoğrafta ne işim var” diye düşündüm. Ama hiç kimse böyle düşünmemişti. Çok şaşırmış ve mutlu olmuştum. Daha ilk gün gerçekten bir parçası olmak istediğim bir yer olduğunu görmüştüm. İşte o haber; derneğe ilk gittiğim gün ve ben gazetedeyim: http://arsiv.sabah.com.tr/2005/05/14/cp/gnc110-20050514-101.html

Artık İstanbul’da yaşamasam da Mavi Kalem hayatımda hep olacak ve ben hep o fotoğrafta yer almaktan mutluluk duyacağım…

seda@mavikalem.org


 

 

SERFE EŞSİZ

13.08.1954 Cerrahpaşa/İstanbul doğumluyum.

Lise mezunuyum. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim İşletme Yönetmenliği Bölümü’nü iş yoğunluğum nedeniyle 2.sınıftan sonra bıraktım.

1975 yılında emlak bankasında çalışmaya başladım. Bankada meslek eğitimi aldım ve çeşitli kurslara katıldım ve 1996 yılında aynı kurumdan emekli oldum. 1998 yılında bir yemek firmasında işletme yönetmeni olarak çalıştım. serfeArtık devlete çalışmıyordum ve aktif iş hayatında çok yapmak istediğim STK’larda gönüllü çalışma isteğimi en nihayetinde gerçekleştirebilecektim.  Atatürkçü Düşünce Derneği’nde üye ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi’nde gönüllü olarak 2003 yılınını ilk yarısına kadar çalıştım. 2003 yılında uzun yıllardır görmediğim Dr. Filiz Ayla ile karşılaştım. Mavi Kalem’den bahsetti ve gönüllü eğitmenlik yapmam için teklifte bulundu.  Hiç düşünmeden kabul ettim ve o günden beri Mavi Kalem Derneği’nde gönüllü olarak çalışmaktayım.

Dernekte arkadaşlarımızla birlikte gönüllülük anlayışıyla sağlam bir ekip kurduk ve yoğun çalışmaları ekip çalışmasıyla paylaşarak bugüne kadar geldik.

Geçirdiğim meme kanserinin zor olan tedavi sürecini dernekteki arkadaşlarımın desteği ile başarıyla atlattım. Herkese çok çok teşekkür ederim.

serfe@mavikalem.org


EDA KOBAK 

1981 Almanya doğumluyum. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum. Öğretmenlik atamalarının zorluğu nedeniyle gıda ve hizmet sektöründe uzun yıllar çalıştım. Şuan La Paz Kafe’de yönetici olarak çalışmaktayım.

eda_ykÜniversiteyi bitirdikten sonra uzun süre Çanakkale’de çalıştım. 2011 yılından bu yana çalışma hayatıma İstanbul’da devam ediyorum. 2011 yılından itibaren Mavi Kalem’de gönüllü olarak çalışmalara destek olmaktayım ve 2012 yılından itibaren Mavi Kalem’in Yönetim Kurulu üyesiyim.

Mavi Kalem’in kadınlar, çocuklar ve gençlere yönelik yürüttüğü projelerin o mahalli boyutta katkısını gördükçe Mavi Kalem ailesine dâhil olduğum için mutlu olmaktayım.


EMİNE ÇELİK


emine

Emine Hanım, Mavi Kalem ekibinin sağlıklı koşullarda çalışmalarını yürütmesi için temizlikle ilgili temel ihtiyaçları karşılayarak bu ekibin parçasıdır. 2005 yılından bu yana haftanın üç günü Mavi Kalem’de çalışmaya devam etmektedir. Emine Hanım olmasaydı daha yapacak çok işimiz olurdu.

 


LEMAN MUSA

Merhaba, adım Leman Musa. Bulgaristanda 1991 yılında doğdum,orada eğitim hayatımı sürdürmekteyim. Lisans dönemimi Blagoevgrad şehrinde tamamladım.

leman2012 yılında Erasmus programıyla Uludağ üniversitesinde bir dönem Psikolojik danışmanlık ve rehperlik bölümünde eğitim gördüm. Bulgaristanda bir kreşte pedagog olarak 4 yaş grubu çocuklara eğitim verdim.

2013 yılında Erasmus programıyla 4 ay Mavi Kalem de stajer olarak çalıştım.
Dernekte bulunduğum süre zarfında Aile seminerleri projesinde yer aldım, çocukların şiddetsiz iletişim kurabilmeleri adına atölye yönettim ve diğer atölyelere destek verdim.

2014 yılında Bulgaristan da Güney – Batı Üniversitesi Neofit Rilski okulundan Pedagog olarak mezun oldum ve yüksek lisans Sosyal problemler ve bilgilendirme programını tamamladım.

Mavi Kalem ailesinde Nisan – Eylül ayları aralığında Erasmus + programıyla stajyer olarak yer aldım. Gönüllü olarak çalışmalara hala destek vermekteyim.


NURAN  KIZILKAN

Programlar Direktörü

Hayatım 99 Marmara Depremi Öncesi ve Sonrası olarak ikiye ayrılmakta, bu tarih aynı zamanda Mavi Kalem’in oluşmasına zemin hazırlayan ve benim de dahil olduğum sahada insani yardım anlamında gönüllü çalışmaların STK’lar tarafından sürdürüldüğü ve bu alanda çalışacak yeni bir sivil toplum organizasyonu biçiminin de Türkiye sivil toplum tarihçesine eklemlendiği bir tarihtir. Önce 17 Ağustos Gölcük ardından 12 Kasım Düzce depremleri arka arkaya Marmara bölgesini yıkar ve milyonlarca insanın hayatını sarsarken kendimi sahada deliler gibi çalışıyor buldum. Baktım yalnız değilim, Mavi Kalemle de böylece tanışmış, kaynaşmış ve ayrılmaz olduk.

Kendimi Mavi Kalemli bir kadın olarak tanımlıyorum. 99’da saha tozunu yutmuş, iflah olmamış ve olamayacak bir insani yardımcı olarak derneğin 17 yıllık geçmişinde zaman zaman üyesi, gönüllüsü, bir ara Başkan Yardımcısı, Proje Koordinatörü (Sphere El Kitabı adaptasyon, basım, eğitim, yaygınlaştırma), münferit bağışçısı vs. oldum. Mavi Kalem’le olduğum yerden, zamanım, imkânım, bilgim, deneyimim, uzmanlığım elverdikçe, erişebilirliğim ve erişilebilirliğim ölçüsünde gönül bağımı kesmedim. Bu arada başka yerlerde okullar (bazısını 3600 m yükseklikte Kaşmir dağlarında), hastaneler, isale hattı, arıtma tesisi inşa ettim, kurdum, çalıştırdım ve teslim ettim. Tabi tek başıma yapmadım, delilik paylaşılınca güzel. Bazı delilerle 2011’de Van’ın dağ köylerinde de çadır, branda vs. dağıttık.

2013 ve 2016 arasında Kilis ve Şanlıurfa’da Suriyeli toplulukların acil ihtiyaçlarının karşılanması için çalıştım. Doğal afetler ve acil durum müdahalesi içinde olmaya çok alışık olduğum bir durumu tanımlıyor ve bu yeterince tuhaf değilmiş gibi kendimi savaş, göç, sınırlar ve savaşın hercümerç ettiği insanlık hikâyeleriyle karşı karşıya buldum. Yüz binlerce insanın göç edişine, çaresizliklerine, hayatta kalışlarına ve yaşam mücadelelerine tanıklık ettim. 2016 baharında hem ailesel durumlar hem de Mavi Kalem’de çalışma, üretme, hayata geçirme isteği baskın geldi ve İstanbul’a geri döndüm. O gün bugündür Mavi Kalem’de Programlar Direktörü olarak çalışmaktayım. Kaliteli ve insan onuruna yakışır,  insani yardım standart ve prensiplerinin hayata geçirildiği, çocukların, kız çocuklarının ve kadınların hayatlarında ölçülebilir değişimler yaşamalarında yanlarında eşit ve dostane bir şekilde yer alan ve onları destekleyen bir çatı altında Mavi Kalemli bir kadın ve şahane bir ekibin parçası olarak yer almaktan büyük bir mutluluk duymaktayım.

Ve tabi Biyoloji mezunuyum, Sphere (Afete Müdahalede Asgari Standartlar) ve CHS (Temel Kalite ve Hesap Verebilirlik İnsani Yardım Standardı) eğitmeniyim. Afet ve Acil Durumlar Müdahalesi, Su, Sanitasyon ve Hijyen Destekleme ve Güvenlik uzmanıyım. Lojistik, İnşaat, Su ve Sanitasyon, Acil Durum Yönetimi, Geçim Kaynakları, Eğitim, Sağlık, Koruma ve Güçlendirme iş tecrübemin olduğu alanlar ve başlıkları arasında. Feministim (şahsen), fırsat bulur bulmaz, fırsat da çok, kadınların ve çocukların haklarını savunurum.

nurankizilkan@mavikalem.org


ECE SAKA

Proje Koordinatörü

ece-sakaMarmara Üniversitesi 2013 Matbaa Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. Üniversitede okuduğum yıllarda Sivil Toplum alanındaki çalışmalarda yer almaya başladım. O günden beri de zaman zaman gönüllü ya da çalışan bir üyesi olarak, hiç kopmadan bir şekilde bu alanın içinde yer aldım.

Yakın bir arkadaşım Mavi Kalem’de gönüllüydü ve yürütülen çalışmalardan bahsediyordu sürekli. Balat, konumu, farklı kültürleri bir arada yaşatan bölge profili ile birlikte, burada yaşayan çocuklarla birebir iletişimde bulunma, bilgi ve deneyim paylaşma fikri beni çok heyecanlandırmıştı. Kasım 2012’de, çocuklar için sanat atölyesinde gönüllü olarak ekipte yer alarak Mavi Kalem ile tanışmış oldum. Atölyelerde değişen, yeni katılan gönüllü grupları ile güzel arkadaşlıklar kurduk.

2013 yılında hayata başka bir perspektiften bakmamı sağlayan “Avrupa Gönüllü Hizmetleri” Programı kapsamında Danimarka’ya gittim. Mavi Kalem ekibinin benim Danimarka maceramda çok büyük bir önemi ve payı var. 9 ay boyunca yaşlıların yaşadığı bir bakımevinde, onlarla göl kenarında kuğu besleme, şarkı söyleme, şekerleme yapma fırsatı buldum. Türkiye’ye döndüğümde ise tabi ki Mavi Kalem ile ilişkimi koparmadım ve Suriyeli çocuklar için Türkçe okuma-yazma derslerinde gönüllü olarak ekipte yer almaya devam ettim.

2015 yılı Aralık ayında ise; “Genç Kızları Güçlendirme Projesi” koordinatörlük görevini üstlenerek, profesyonel olarak Mavi Kalem’de çalışmaya başladım. Proje uygulaması bittikten sonra çeşitli sorumlulukları üstlendim. “Eğer Okula Gitseydim” kitap projesi ve “Genç Kızları Güçlendirme” projesinin devamı niteliğinde olan “Genç Kızları Güçlendirme Atölyelerini” yürüttüm. Projelerin sonucu olarak hazırlanan kitap ve broşürlerin tasarımını gönüllü ve profesyonel arkadaşların desteği ile beraber yaptık. Özellikle bu alanda da Mavi Kalem ekibinin yakın desteği benim için çok kıymetliydi. Profesyonel olarak çalıştığım kurumda aynı zamanda eğitimini aldığım bir işi de hayata geçirmek beni bir kez daha heyecanlandırdı.

“Suriyeli Çocukların Eğitime Kazandırılması Projesi” ile Mavi Kalem ekibinde proje koordinatörü olarak yer almaya devam ediyorum. Son bir yıl içerisinde, dayanışma, ekibe güven, bilgi paylaşımı ve inandığımızda neleri başarabileceğimizi birebir deneyimleme fırsatı yakaladım. Mavi Kalem’in hikâyesinin minik bir parçası olmak, kendi adıma hayatımda çok kıymetli ve keyifli bir süreç olmuştur.

Sevgilerimle,

ecesaka@mavikalem.org


ZEYNEP KEDİKLİ

İdari İşler Koordinatörü

zeynep-kedikliMarmara Üniversitesi Tekstil bölümü mezunuyum.  2003 yılında kendi mahallemin köşesindeki küçük bir derslikten gelen cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle tanıdım ben Mavi Kalemi. En küçük gönüllüleri oldum. Zamanla ben, benden daha küçük çocukların eğitmenleri oldum, hep beraber büyüdük. Çocuk atölyeleri, kadınlara sağlık eğitimleri, kedilere sokak evleri  ve daha nicelerini birlikte yaptık. Bence ergen biz kız çocuğunun karakterine daha büyük bir katkı olamazdı. Hem benim durumum biraz farklıydı, ne de olsa ben bu sokakların çocuğuydum. Fener Balat cumbalı evleri, daracık sokakları, mahalle kültürüyle; turların, film setlerinin, turistlerin gözbebeğidir. Benim içinse iç göçle gelen birçok ailenin yaşam savaşı verdiği biricik mahallem. Neden Mavi Kalem sorusunun cevabı da bu zaten; buralara gelip sadece fotoğraf çekerken çocukların başını okşayanlardan değil, hepimizin hayatına dokunanlardan olduğu için. Yıllar sonra yine buradayım. Küçük gönüllü kız çocuğu artık yetişkin bir kadın. Bu günlerde Mavi Kalemin idari işlerinde çalışıyorum. Ruhen kesinlikle olmak istediğim yerde hissediyorum. Yıllar önce Mavi Kalem’den öğrendiğim gibi “en azından safım belli”  diyorum.

zeynepkedikli@mavikalem.org


… ve tüm gönüllülerimiz.

 

volArzu Baytekin, Andrea Cesaro, Asena Eren Arıoğlu, Asta Buceviciute, Atakan Topçu, Aylin Alp, Ayşe Derniner, Ayşegül Özadak, Aslı Güldem, Ayşe Aydoğdu, Ayşe Özer,  Bahar Nihal Ersözlü, Baran Atlı, Barış Eceçelik, Burçin Erkal, Büşra Öztekin, Can Gölpınarlı,  Cem Demirayak, Çağatay Kerem Aktaş, Deniz Okyay, Didem Albayrak, Duygu Bilgin, Ece Saka, Eda Kobak, Elif Soycan, Emir Demiray, Fatma Sağlam, Fatma Sevindi, Fatmagül Çiğdemoğlu, Felix Ostwaldt,  Gözde Dündar, Gül Şükran Angay, Gülşah Aydar, Gülşah Gözek, Hande Yurtsever, Hatice Gökçe, Işın Kucur, İrem Kaynarca, İsmail Koç, Jasmina Koneska, Karel Bensusan, Kemal Altunboğa, Kevser Tunçer, Kıvanç Kaytaz, Leman Musa, Mari Kim Tacke, Mehmet Çamuroğlu, Melek Saygılı, Merve Kavak, Meryem Tomak, Müge Zünbül, Neşe Danış, Özgecan Aşlamacı, Pierre Deuley, Rıdvan Elimsa, Saliha Kartal, Seda Salihoğlu Günelsu, Sefa Oray, Seher Nur Tuncer, Selin Tümen, Serap Dinç, Sercan Parlakyıldız, Serdar Berber, Serdar Ocaksönmez, Sibel Çağla, Sonnur Koç, Svenja Ramme,  Şeyma Özcan, Tansu Kilit, Tuğçe Selin Ergen, Verena Musch, Yasemin Biçer, Zeynep Hakgüder, Zülal Öztürk