Çocuk Projeleri

2002 yılında sağlık hizmeti projesiyle geldiğimiz bu semt bizim sonraki projelerimizin uygulama alanı oldu. İstanbul’un en eski yerleşimlerinden biri olan Fener / Balat yine İstanbul’un en yogun içgöç alan bölgelerinden biridir.

Gördük ki; bir yandan evler eski ve bakımsız, ailelerin gelir ve eğitim düzeyleri düşük, diğer yandan ise çocuklar kalabalık ailelerinden eğitim desteği alamıyor ve okullarında başarısız oluyorlar. Başarısızlık, çocukları eğitimi bırakmalarına ve erken yaşta çalışmaya başlamalarına neden oluyor.

Ve düşündük ki; yaşadığımız yeri güzelleştirmek için bilgi ve becerilerimizi onlarla paylaşabiliriz.

Fotoğraf Galerisi

Mavi Kalem Derneği - Başak Kültür ve Sanat Vakfı Sokak Festivali Aktivitesi

Başak Kültür ve Sanat Vakfı "Gezici Sokak Sanat Atölyesi" projesinin Balat-Fener ayağı Mavi Kalem Derneği ile birlikte gerçekleştirildi. 21–23 Ağustos 2009 tarihleri arasında düzenlenen sokak festivalinde çocuklar, sokakta yere serilen resim kağıdına diledikleri resimleri çizip 2. el kâğıt hamuru ile oyunlar oynadılar. Başak Kültür ve Sanat Vakfı gönüllüleri ile birlikte tiyatro çalışması yaptılar. Festivale katılan drama eğitmeni Fidan Eroğlu ile birlikte drama atölyesinde çalışmalar yaptılar.

Fidan Eroğlu'nun yazısı için tıklayınız

"ÇOCUKTAN AL HABERİ" GAZETE PROJESİ, Şubat - Haziran 2009

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi son sınıf öğrencilerinin yürüttüğü Fener-Balat'tan Projesi kapsamında Mavi Kalem Derneği ortaklığı ile yerel bir gazete hazırlanıyor. "Çocuktan Al Haberi" Gazetesinin destekçileri ise Canon ve Pınarbaş Matbaacılık.

Fener'de ve Balat'ta yaşayan 10–14 yaşları arasındaki çocukların gözünden bölgenin tarihi dokusunun ve kentsel dönüşümünün yorumlandığı ve ücretsiz olarak dağıtılacak olan gazetenin ilk sayısı Nisan ayında çıkıyor.

Çalışmalarına Şubat 2009'da başlanan gazete için Fenerli ve Balatlı çocuklardan oluşan 9 kişilik bir grup ile atölye çalışmaları, fotoğraf çekimleri ve müze gezileri gerçekleştiriliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Gökhan Tan, Ahmet Şık ve Güventürk Görgülü’nün proje ekibi ile birlikte yürüttüğü atölye çalışmalarında çocukların merak etme, soru sorma, araştırma yapma gibi becerileri gelişirken, söyleşi yapma, haber yazma, kaynak ve görsel kullanımı konularında da eğitim veriliyor. Fotoğrafçı Mehmet Kaçmaz ise çocuklarla basit fotoğraf teknikleri üzerine çalışıyor. 2009 Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında olmak üzere üç sayı çıkacak olan gazete, Haliç çevresindeki belediyelerin sınırları içinde yaşayan yerel halkı, özellikle üniversite öğrencilerini, amatör ve profesyonel gazetecileri, araştırmacıları, eğitim ve çocuk alanlarında faaliyet gösteren vakıf ve dernekler ile uzun vadede alana yatırım yapması planlanan kurum ve kuruluşları hedef alıyor.

Fener-Balat'tan Projesi kapsamında yürütülen gazete projesi için çocuk muhabirlerin çektikleri fotoğraflar, Canon ve Pınarbaş Matbaacılık’ın desteği ile Mayıs 2009'da İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampusunda ve Balat'ta düzenlenecek bir sergiyle izleyicilerle buluşacak.

Proje Bilgi Üniversitesi ve Mavi Kalem Derneği ortalığında yürütülmektedir.

ÇOCUK EĞİTİMİNE DESTEK PROGRAMI, Ekim 2003 – devam ediyor

Altı yıldır devam eden Çocuk Eğitimine Destek Programımız bu yıl da 80 kişilik çocuk grubuyla eğitimine başlamıştır. Derslerimiz İngilizce, Türkçe, Matematik, Almanca ve El Becerisi Geliştirme/Resim konularında verilmektedir. İngilizce ve Türkçe dersine devam eden öğrencilerimiz 8 ile 10 yaşlarında, Matematik dersine gelen öğrencilerimiz 8 ve 14 yaşlarındadır. İki İngilizce, iki Almanca, üç Matematik sınıfımız ve bir de El Becerileri Geliştirme/Resim sınıfımız bulunmaktadır. Derslerimiz Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri gönüllü eğitmenlerimizin desteği ile sürdürülmektedir. Programı Mavi Kalem Derneği ve bağışçılar desteklemektedir.

Çocuklar İçin Kişisel Gelişim Programları, Ocak 2008 – devam ediyor

Bölgede çocukların okul dersleri dışında farklı konularda bilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri alanları olmadığı için çocuklarımızdan gelen taleplerle kişisel gelişimlerini desteklemek, okul dışında kendilerine alan yaratmaklarını sağlayabilmeleri için gitar ve dans derslerine başladık. Haftasonları yürütülen bu iki ders toplam 15 çocuk katılmaktadır. Programa katılan çocuklar 12-15 yaşlarındadırlar.

Belli sürelerde fotoğraf atölyeleri vb. sanat aktiviteleri de gerçekleştirilmektedir.

Bölgede yaşayan çocukların sosyal aktivitelere katılacağı mekanlar olmadığı için kişisel gelişimlerini destekleyecekleri alanlar sağlamaya çalışıyoruz.

Programı gönüllü eğitmenlerimizin desteği ile Mavi Kalem Derneği yürütmektedir.

Fotoğraf Galerisi

Sonraki Sayfa »